Kalendarium

Kalendarium zawiera najważniejsze wydarzenia w historii Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej, które poprzedziły regularną celebrację Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w Rzeszowie.

12 lipca AD 2000 
W Rzeszowie gościł x. Tomasz Dawidowski FSSP pierwszy polski kapłan z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. W czasie swojej wizyty odprawił on Mszę św. prymicyjną w kościele oo. Kapucynów w Terliczce. Była to pierwsza uroczysta Msza św. trydencka odprawiona w Rzeszowie po posoborowej reformie liturgicznej.

19,20,21 marca AD 2001 
Odbyły się pierwsze rekolekcje Wielkopostne. Nauki głosił i Mszę św. odprawiał x. Tomasz Dawidowski FSSP, a gościny udzieliło nam Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu k. Rzeszowa. 

14 kwietnia AD 2002 
W tym dniu z rąk x. Tomasza Dawidowskiego Sakrament Chrztu świętego przyjął Hubert Kamuda. Ceremonia miała miejsce w niedzielę w kościele bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie. 

18-20 maja AD 2002 
"Christianitas, droga świętości" pod takim hasłem już 20 raz wyruszyła pielgrzymka świata Chrześcijańskiego do Naszej Pani z Chartres we Francji. Przez trzy dni maszerowała największa piesza pielgrzymka Europy Zachodniej, aby uczcić Zesłanie Ducha św. Po raz pierwszy obecni byli Rzeszowianie! 

12 września AD 2002 
Wizyta x. Arnauda Devillers'a, przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. W dniu 12 września br. przebywał on w naszym regionie. W Rzeszowie odprawił Mszę św. w klasycznym rycie rzymskim w kościele farnym pw. św.św. Wojciecha i Stanisława o godz. 19.00. Wraz z księdzem generałem przybyła również grupka polskich kleryków z seminarium Bractwa w Wigratzbad (Bawaria). 

10 listopada AD 2002 
Sakramentu Chrztu św. udzielił oraz Mszę św. w tradycyjnym obrządku rzymskim sprawował x. Tomasz Dawidowski FSSP. Do grona wiernych włączona została Maria Wilhelmina Trybus. Ceremonia miała miejsce w niedzielę 10 listopada, o godz. 13.15, w kościele bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie. 

25-27 marca AD 2003 
Jak co roku odbyły się Rekolekcje Wielkopostne dla naszej wspólnoty. Codziennie przez trzy dni: 25, 26, 27 marca (wtorek, środa, czwartek) Msze św. w klasycznym rycie rzymskim sprawował oraz nauki rekolekcyjne głosił x. Tomasz Dawidowski FSSP. Kościół pw. MB Królowej Polski (garnizonowy) przy ul. Reformackiej. 

27 marca AD 2004 
Odbyła się pielgrzymka dziękczynna na Jasną Górę. Za 10 lat regularnej Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim w Polsce dziękowali pielgrzymi z całego kraju. Wśród nich nie zbrakło Rzeszowian. 

1-3 maja AD 2004 
Trzydniowa, pierwsza piesza pielgrzymka zorganizowana przez środowisko "Christianitas" wyruszyła z Warszawy w uroczystość św. Józefa Rzemieślnika. Celem był Czerwińsk nad Wisłą, aby w tamtejszym sanktuarium oddać cześć Królowej Mazowsza Zwycięskiej Matce Pocieszenia. Pod hasłem "Aby on panował" zgromadziliśmy się również i my.

4 maja AD 2004 
W Rzeszowie gościł ksiądz neoprezbiter Wojciech Grygiel FSSP. W Poniedziałek w Oktawie Zesłania Ducha Św. odprawił on uroczystą Mszę św. kościele p.w. bł. Karoliny Kózki i udzielił prymicyjnego błogosławieństwa. W dniu następnym Msza św. sprawowana była w kościele p.w. Św. Krzyża. X. Wojciech nagrał również dwie audycje radiowe emitowane w Katolickim Radiu "Via" w dniach 4 i 11 czerwca br.

31 października AD 2004 
W uroczystość Chrystusa Króla uroczystą Mszę św. odprawił x. Wojciech Grygiel FSSP. Liturgia sprawowana była w kościele p.w. Św. Rodziny w Rzeszowie.

2 października AD 2005 
W Rzeszowie gościliśmy x. Wojciecha Grygiela oraz x. diakona Andrzeja Komorowskiego. X. Wojciech odprawił Mszę św. w Kościele p.w. Św. Krzyża. 

19 listopada AD 2005 
W kościele bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie Sakrament Chrztu Świętego otrzymał Ksawery Adam Trybus.

17 września AD 2006 
W niedzielę x. Andrzej Komorowski odprawił w rzeszowskim kościele p.w. Św. Krzyża swoją Mszę św. prymicyjną. 

1 października AD 2006 
W niedzielę x. Andrzej Komorowski odprawił Mszę św. w rzeszowskim kościele p.w. Św. Krzyża. Po Mszy odbyła się uroczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.

5 listopada AD 2006 
W niedzielę - 5 listopada AD 2006 - x. Andrzej Komorowski odprawił Mszę św. w rzeszowskim kościele p.w. Św. Krzyża.

3, 4, 5 grudnia AD 2006 
W niedzielę - 3 grudnia AD 2006 - rozpoczęły się trzydniowe Rekolekcje Adwentowe, które prowadził x. Andrzej Komorowski.
 
3 stycznia AD 2007 
W dniu 3 stycznia 2007 r. Bp Ordynariusz Kazimierz Górny wydał Dekret powołujący do życia Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej. 

7 stycznia AD 2007 
W niedzielę 7 stycznia AD 2007 - x. Andrzej Komorowski odprawił w rzeszowskim kościele p.w. Św. Krzyża Mszę św. Przed Mszą x. prałat Władysław Jagustyn - proboszcz miejscowej parafii, odczytał zgromadzonym Dekret Biskupa Ordynariusza powołujący Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej. Począwszy od tej niedzieli w Rzeszowie sprawowana była Msza św. trydencka w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i w jeden dzień powszedni.

8 stycznia AD 2007 
W poniedziałek 8 stycznia AD 2007, po Mszy św., odbyło się spotkanie opłatkowe członków Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej. Na spotkaniu obecni byli x. Krzysztof Tyburowski - nasz Duszpasterz oraz x. Andrzej Komorowski z Bractwa św. Piotra. 

4 lutego AD 2007 
Uroczysta Msza św. śpiewana w niedzielę Siedemdziesiątnicy w kościele pw. Świetego Krzyża. Celebransem był x. Krzysztof Tyburowski, ceremoniarzem x. Andrzej Komorowski. 15 stycznia AD 2007 W Katolickim Radiu VIA wyemitowano wywiad przeprowadzony ze Sławomirem Dronką, który przybliżył słuchaczom działalność Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej.

2,3,4 marca AD 2007 
Rekolekcje Wielkopostne. Nauki głosił i Msze św. odprawił x. Krzysztof Tyburowski.

23 czerwca AD 2007 
Nasze Duszpasterstwo udało się z pielgrzymką do Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie. W tamtejszym starym, drewnianym kościółku o godz. 11 odprawiona została uroczysta Msza św. śpiewana. O godz. 13 wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej.

16 września AD 2007
Rozpoczyna się regularna, coniedzielna celebracja Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele Św. Krzyża w Rzeszowie.